GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-08-2020 13:25   Güncelleme : 13-08-2020 13:33

Nüfus cüzdanı seri no nedir

Yeni çipli kimlik kartlarında bulunan Nüfus Cüzdanı seri no nedir. Yeni nüfus cüzdanındaki Seri no nerede yazıyor

Nüfus cüzdanı seri no nedir

Eski nüfus cüzdanlarında ve yeni çipli kimlik kartlarında bulunan seri no ne için yazılmakta ve kullanılmakta olduğu bir çok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı.

Milyonlarca vatandaş yeni kimlik kartı gündeme gelmesinden itibaren eski kimliklerine veda ettiler. Halen daha eski kimlikler kullanıma açık olsa da belirlenen tarihlere kadar yeni kimliğe geçme işleri devam etmekte ve çoğu vatandaş yeni kimliklerini kullanmaya başladılar. Eski kimlik kartlarında nüfus cüzdanlarında yer alan seri numarasının ne işe yaradığı ise birçok insan tarafından merak konusu oldu.

Halen daha eski kimlikler kullanıma açık olsa da belirlenen tarihlere kadar yeni kimliğe geçme işleri devam ederken ve çoğu vatandaş yeni kimliklerini kullanmaya başladı. Yeni kimliklerin ön yüzünde bulunan kart seri no 1 harf ve 2 rakamdan oluşmaktadır. Kimlik kartlarında sıra numarası ile 6 haneli bir sayı olan seri no, kadın vatandaşlarda çift sayıdan oluşuyorken erkeklerde ise tek sayıdan oluşmaktadır. Yeni kimlik kartlarında ise seri numarası fotoğrafın yanında ve kimlik numarasının hemen altında yer almaktadır.

En az T.C. kimlik numarası kadar önemli seri numarasının yazılma nedeni ise, dolandırıcılık ve sahtekarlığı önlemek amacıyla kullanılmasıdır.