SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-09-2020 19:24   Güncelleme : 03-09-2020 19:24

Pnömoni nedir. Pnömoni belirtileri ve tedavisi için..

Koronavirüs salgını sonrasında hayatımıza giren terimlerden birisi olan Pnömoni ne anlama geliyor. Pnömoni ne demek, belirtileri ve tedavisi..

Pnömoni nedir. Pnömoni belirtileri ve tedavisi için..

2020 Ocak ayından itibaren tüm dünyayı sarıp sarmalayan covid19 virüs salgını sonrasında günlük hayatımızın adeta bir parçası haline gelen Koronavirüs, beraberinde bilinmeyen terimleri de getiriyor. İşte bunlardan birisi de Pnömoni.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sık sık kullandığı Pnömoni kelimesi ile ilgili vatandaş ''Pnömoni ne demek? Pnömoni ne anlama geliyor, belirtileri ve tedavisi'' sorularına yanıt arar oldu. 

Pnömoni ne demek..
Pnömoni'nin kelime anlamı veya tıpdaki karşılığı Zatürre. Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması anlamına geliyor. Pnömoni (zatürre), kısaca akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelir.

Bazı pnömoni türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Ama hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Normal durumda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde pnömoni oluşturur. Dolayısıyla pnömoni'nin oluşmasında bulaşmadan çok, kişinin vücut direncini kıran risk faktörleri rol oynar.

Yüksek riskli bir hastalık olan zatürre ülkemizde ölümlerde beşinci, infeksiyon hastalıklarında birinci sıradadır. Zatürrenin (pnömoni) 3 tipi vardır. Toplum kökenli pnömoni, hastane kökenli pnömoni ve bağışıklığı baskılanmış hastada pnömoni.

Pnömoni belirtileri..
Eklem ve kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık gibi ön belirtiler görülür. Üşüme ve titreme ile yükselen ateş, öksürük, sarı yeşil veya pas renginde koyu balgam, ciğer zarı tutulmuşsa nefes alıp verirken yan ağrıları ve nefes darlığı şikayetleri tipik zatürrenin ilk belirtileri arasındadır. Kuru öksürük, hışırtılı solunum, akciğer dışı organların tutulumuna bağlı baş ve karın ağrıları gibi şikayetler A tipik zatürre belirtileri arasındadır. Tipik zatürre belirtisi olarak solunum yetmezliği yaşanabilir. Akciğer grafisinde lober tutulum olur.