SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-08-2020 16:17   Güncelleme : 17-08-2020 16:17

Saç dökülmesinin sebepleri nedir

Saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, maskeler, bakımlar deniyoruz. Peki, saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? Aslında her şeyden önce araştırılması gereken konu kesinlikle saç dökülmesi sebebidir.

Saç dökülmesinin sebepleri nedir

Sebebini bulmadan doğru çözüme ulaşmak ya mümkün olmayacaktır ya da çözüm sınırlı etki gösterecektir. Hormon değişimleri, stres, yetersiz beslenme gibi pek çok konu az veya çok saç dökülmesine sebep olacaktır. İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan saç dökülmesi sebepleri.

Saç Dökülmesi Sebeplerinden, stres
Genellikle görmezden gelinse de pek çok kadın için stres saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Stresli olduğunuz zamanlarda meydana gelen inflamasyon, saçların büyüme-güçlenme aşamasının önüne geçecek ve güçsüzleşen saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu durum aslında Telogen Effluvium olarak adlandırılan saç dökülmesi sorunu olarak adlandırılır. Daha net anlatımla aslında saç tellerinin fiziksel ve psikolojik stres oluşturan olaylara karşı tepkisi azalmaya yani güçsüzleşmeye başlar. Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan saç dökülmesinin sebebi de budur. Kadınların yaşadığı saç dökülmesi sorununun en çok karşılaşılan sebeplerinden de biridir. Aslında Telogen Effluvium ikli tip olarak değerlendirilir. Biri doğum örneğindeki gibi doğal sürecinde herhangi bir tedavi gerektirmeyen halidir, kendiliğinden düzelir. Diğeri ise kansızlık, stres gibi sebepler ortaya çıkan ve tedavi gerektiren durumlardır. Genellikle telogen effluviumuna sebep olan ve onu başlatan sebep ortadan kalktığın zamanı takip eden birkaç ayda problem düzelir. Yani stresi azalttığınız ve hatta ortadan kaldırdığınız zaman sorununuz da devam eden süreçte ortadan tamamen kalkacaktır. Ancak yapılacak testlerde demir yanı sıra biotin, keratin, çinko gibi eksiklikleriniz varsa bunları içeren ilaçlar ile takviye edilmesi gerekebilir. Bunun için de mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekiyor. Aşırı stres, kişinin çevresiyle uyumunu, işi yapabilme gücünü büyük ölçüde etkilediği gibi ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.

Saçkıran / Alopesi Areata
Sadece saçlarda değil, kaş, kirpik, erkeklerde sakal bölgesinde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Saçkıranda pek de bilinmeyen bir sebeple bağışıklık sisteminiz kendi hücrelerini yabancı sanıp onlarla savaşmaya başlıyor. Ardından kıl kökleri etrafındaki lenfosit denen hücreler, sitokin salgılarlar ki bu da saçlarda dökülmeye neden olur. Psikolojik olarak kişileri oldukça etkileyen bir hastalıktır. Aşırı stresli, kaygılı durumlardan dolayı ortaya çıktığı gibi bu kaygılar sona ermediği sürece de iyileşme süreci zora girecektir. Tedavisi için uzman doktora görünmek şarttır. Tedavi sırasında genellikle, ilgili alan üzerine kortizon enjeksiyonları ve tekrar saç çıkmasını sağlayacak Rogaine gibi saç ürünleri uygulanır.

Hormonlar
Sebebini anlayamadığımız pek çok sorunun altında yatan sebeplerden biridir, hormonlardaki değişim ve dengesizlikler. Eğer saçlarınız inceliyor ve dökülüyorsa, diğer yandan da çene ve yüzde kıllanma artıyorsa DHT, androjen hormonlarında artış olup olmadığına bakılmalıdır. Bunlar gibi erkeklik hormonları saçların dökülmesindeki önemli etkenlerdir. Diğer yandan tiroid sorunları (özellikle hipotiroid) yine saç dökülmesindeki önemli etkenlerden biridir. Bana gelen saçlarım dökülüyor ne yapabilirim soruları için de buradaki sebeplerin önemli birer cevap niteliği taşıdığını düşünüyorum. Bir süredir normalden fazla (günde 50-100 saç telinin dökülmesi normaldir) saç dökülmesi söz konusuysa öncelikle yapılacak testler ile sebebinin bulunması gereklidir. Buradaki gibi bir hormon değişimi söz konusuysa hormon seviyesini dengeleyecek ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir.

Genetik
Doktora danıştınız, tüm testleri yaptırdınız ama saç dökülmesi sorunundan kurtulamadınız. Bu durumda aslında genetik geçmişe de bakmakta fayda vardır. Eğer kalıtsal bir geçmişe sahipseniz yaşadığınız dökülmeler normaldir. Kadınlarda bu dökülmeler daha genel yayılabildiği veya gizlenebildiği gibi erkeklerde tıpkı kellik gibi başın tepe bölümünde yoğunlaşır. Genetik kelliğin çözümü yok gibi algılanmasın. Bilim adamları, kelliğin veya saç dökülmelerinin oluştuğu alana enjekte ettikleri yağ enjeksiyonları, kök hücre enjeksiyonları veya saç aşısı gibi çözümler ile bu sorunların ortadan kalkabileceğini kanıtladılar. Ayrıca saç ekimi de alternatif modern çözümlerden bir diğeri incelmiş ve kepekli saçlar, pek çok insan için rahatsız edici ve kurtulmaya çalıştığı saç rahatsızlıklarıdır. Rahatsızlık diyorum çünkü, sağlıklı saçlar zaman içerisinde oluşan kuruluk ve kepek oluşumu sebebiyle nefes alamamaya ve zamanla da dökülmeye başlar.

Yaşa Bağlı 
Kırışıklıklar, yaş ilerledikçe endişelenmenize sebep olacak tek sebep değil ne yazık ki. Yaş ilerledikçe saçların yoğunluğu azalmaya ve hatta saç derisi görünür hale gelmeye de başlar. Saç büyüme hızı, oranı azaldığı gibi bir çok saç kökünde yeni saç üretimi durur. Yaşa bağlı saç kaybını önlemek için vaktinde önlem almak şarttır. Bunun için saç derisini yumuşatan, anti-aging saç bakım ürünleri kullanımı önerilmektedir.

Gluten Alerjisi
Çölyak hastalığı veya daha çok bilinen adıyla gluten alerjisi tıbbi olarak nadiren ciddiye alınsa da aslında oldukça ciddidir. Gluten alerjisi olan birisinin ince bağırsağı, glüten proteinine karşı ömür boyu alerjik tepki verir. Kuşkusuz gluten alerjisinin kişiye etkileri herkes için farklı olabilir. Ancak özellikle ciltte oluşacak kaşıntı ve döküntüler saç dökülmesine de sebep olabileceğini gösterir. Çölyak hastalığında en önemli olan şey uygun beslenme düzenine geçebilmektedir. Bu durumda buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten proteininden uzak durarak beslenmek en iyi çözümdür.

Yetersiz Beslenme
Şimdiye kadar saç dökülmesine sebep olabileceğinden bahsettiğimiz hormon dengesizlikleri, çölyak hastalığı ve hatta stresin de sebebi yetersiz beslenme olabilir, bunlardan kaynaklı da yetersiz besleniyor olabilirsiniz. Diğer yandan zayıflama uğruna yapılan çok sıkı ve kısıtlayıcı diyetler, tek tip beslenme düzenleri de yetersiz beslenmeye sebep olur. Sağlıklı beslenme ne yediğiniz kadar ne yemediğiniz de önemlidir. Sağlıklı olduğu belirtilen doğal besinlerin dahi kişiden kişiye fark edecek etkilerinin olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden özellikle de beslenme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, uzmandan destek almak şarttır. Sizin ve saçlarınızın ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri alabileceğiniz besinleri günlük miktarlarına dikkat ederek tüketmelisiniz. Tavuk, hindi göğsü, somon, omega-3 yağ asitleri açısından zengin ceviz ve badem tüketmek saçlarınız için oldukça faydalıdır.

Mevsim Değişimleri 
Saç dökülmesi ile ilgili en iyi bildiğimiz sebeplerden biri, mevsim değişimleridir. Özellikle Ekim ve Kasım ayının ilk haftalarında maksimum seviyede saç dökülmesi ile karşılaşırız. Mevsim geçişi sona erdiğinde çoğunlukla dökülmelerin miktarında da normal seviyeye geçiş olur. Bu yüzden de takip etmekte fayda var. Eğer dökülmeler azalmıyorsa sebebin buradaki diğer maddelerden biri olup olmadığının araştırılması gerekir.

Kimyasal Yanıklar
Güzelleşmek uğruna yaptırdığımız boya, fön, perma gibi uygulamalar ve özellikle de bu işlemler sırasında kullanılan ürünlerin içindeki kimyasallar da zaman zaman saçların en büyük düşmanı haline gelmektedir. İlk yapılan uygulamada belirgin bir dökülme görünmese de devam eden uygulamalar saçların giderek zayıflamasına ve dökülmeye başlamasına sebep olacaktır. Saçlarınıza yaptıracağınız uygulamalarda kullanılacak saç ürünlerinin içeriklerini öğrenin ve araştırın. Hatta zararsız olduğunu düşünseniz bile mutlaka cilt testi ve hatta saçınızın küçük bir parçasında test edin. Bu konuda uzman kuaförlerden de kullanılan ürünlerin saça etkileriyle ilgili doğru bilgileri alabilirsiniz.