EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-08-2020 14:25   Güncelleme : 07-08-2020 15:06

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara devlet desteği

Maddi durumu olmayan ve ya ailesinin geçimini sağlayamayan kişiler için devlet sosyal yardımların çeşitliliğini artırarak, vatandaşların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Peki nedir bu sosyal yardımlar? İşte tüm detaylar haberimizde.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara devlet desteği

Hiçbir gelir sahibi olmayan, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için devlet tarafından sosyal destek yardımları sağlanıyor. Gıda, barınma, sağlık, yakacak, para, kıyafet gibi sosyal yardımlar ve hizmetler, gerekli koşulları sağlayan kişilere temin ediliyor. Pandemi sürecinde yine vatandaşlarına her türlü sosyal yardımı yapmaya devam eden devlet, zor durumda olan kişilere nakit yardımı verileceğini açıkladı.

Sosyal yardım nasıl alınır
Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda sosyal yardım politikaları yürüten Türkiye Cumhuriyeti, dar gelirli vatandaşlar için her türlü desteği tedarik ediyor. Çeşitli sosyal yardımların yanı sıra devlet gerekli koşulları sağlayan kişilere 914,49 TL tutarında fakirlik maaşı da veriyor. Anne babası olmayan muhtaç çocuklar, engeli %40 ve üzeri olan engelliler, 65 yaş sınırı geçmesine rağmen emekli olmayanlar, herhangi bir gelire ve aylığa sahip olmayanlar için fakirlik maaşı desteği sağlanıyor.

Fakirlik maaşı almak için gereken belgeler
Geçimini sağlamakta sıkıntı çeken ve fakirlik maaşı almak isteyen kişilerin başvuru esnasında hazır bulundurması gereken evraklar ise şu şekilde:
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı
Fakirlik maaşına başvuruda bulunan kişi engelliyse, engellilik durumunu kanıtlayan sağlık kurumlarından alınmış, sağlık durum raporu
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden temin edilmiş olan fakirlik maaşı yetim başvuru formu ve/veya fakirlik maaşı engelli başvuru formu
Başvuruda bulunan kişinin muhtaçlık durumu tespiti yapılabilmesi için kişisel rıza beyanı ile aydınlatma beyan formu

Bin lira sosyal yardım nasıl alınır
Korona virüs sebebiyle ekonomik sıkıntıların yaşandığı günlerde, devlet tarafından bin lira sosyal yardım sağlanmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada 1. ve 2. Faz ödemeleri yapılarak, 3. Faz ödemeleri sorgulama sürecine geçildi. E-devlet üzerinden başvurusu yapılarak, sorgulamadan geçirilen ve TC kimlik numarasının son hanesine göre alınan bin lira sosyal yardım için gerekli koşullar şu şekilde:

1. Faz ve 2. Fazdan yaralanmamış olması
5510 sayılı kanunun 4/a maddesi kapsamında kamu işçileri, 5510 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar, SGK’dan gelir veya aylık alanlar
İŞKUR işsizlik ödeneğinden ve kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar bu yardımı alamaz.

Çoklu doğum yardımı
İkiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan çoklu doğum yardımı, 0-2 yaş grubunda çocukları kapsıyor. Çoklu doğum formu doldurularak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Sonrasında başvuru yapacak kişinin bulunduğu il ve ya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına kayıt yaptırması gerekmektedir. SYD tarafından incelenip tespit edilerek, dar gelirli ailelere sağlanan doğum yardımı çocuk başına 150 TL olmak üzere 2 sene boyunca ödenir. Sadece annelerin değil, babaların da alabileceği bu yardım için gereken evraklar ise şu şekilde:

Annenin TC kimliği
Varsa doğum belgesi ve ya çocukların kimliği

65 yaş aylığı nasıl alınır
Emekliliğe hak kazanamayan 65 yaş üstü kişilere yaş, sosyal güvence ve gelir şartıyla verilen 65 yaş aylığı yeniden düzenlenerek koşullar hafifletildi. Sosyal yardım düzenlemesi yapılmadan önce  65 yaş üstü bireylerin, yanındaki yaşadıkları kişilerin geliri yüksek ise, sosyal yardım verilmiyordu. Yani oğlu ve ya kızıyla yaşayan bireyler, çocuklarının vereceği harçlıklarla yaşamını idame ettirmek zorunda kalıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile artık kişinin ve eşinin geliri göz önünde bulundurularak yardım sağlanmasına karar veriliyor. Emekli olan ve ya SGK’dan dul ve ya yetim aylığı alan, herhangi bir işte çalışan kişiler 65 yaş aylığı alamamaktadır.

Devlet tarafından sağlanan diğer yardımlar nelerdir
Barınma yardımı: başvuruya göre 317 lira
Gıda yardımı: kişi başı 701,32 TL
Yakacak yardımı: 701,32 TL
Evde 65 yaş üstü yaşlı bir kişi varsa aylık 672,81 TL
Eşi vefat eden kadına aylık: 325 TL
Evde engelli varsa engelli kişiye: aylık 537,09- 805,67 TL verilmektedir.
Çocuk için sağlık yardımı aylık 150 lira, üniversiteye giden çocuk için aylık 200 lira ve ayrıca bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin TL, engelli 18 yaş altı yakınına ise aylık 537,09 lira verilmektedir.