SPOR
Giriş Tarihi : 14-01-2022 10:45   Güncelleme : 14-01-2022 10:45

ETV Kayseri'de Kayserispor Masaya Yatırıldı

Gazeteci Yüksel Yıkılmaz ve Ferhat Yağmur, ETV Kayseri'de yayınlanan bu haftaki Sportif programında  Ali Nabi ve Kayserispor'un mali durumunu masaya yatırdılar.

ETV Kayseri'de Kayserispor Masaya Yatırıldı

Gazeteci Yüksel Yıkılmaz ve Ferhat Yağmur, ETV Kayseri'de yayınlanan bu haftaki Sportif programında  Ali Nabi ve Kayserispor'un mali durumunu masaya yatırdılar.

ETV Kayseri'de yayınlanan bu haftaki Sportif programında Gazeteci Yüksel Yıkılmaz ve Ferhat Yağmur Sporun nabzını tutmaya devam ettiler.ETV Kayseri'de yayınlanan Sportif Programında Gazeteci Yüksel Yıkılmaz ve Ferhat Yağmur yine konuşulmayanları konuştular. Kayserispor’da yaşanan istifaların ardından ETV Kayseri’de yayınlanan Sportif programında eski defterler açıldı. Gazeteci Yüksel Yıkılmaz Ali Naibi hakkında açtı ağzını, yumdu gözünü.

Gazeteci Yüksel Yıkılmaz “ İstanbul’dan birilerinin siparişiyle gelen bir insanın Kayseri’deki oluşumun içerisine çomak soktuğunun resmini anlatmaya çalışıyoruz. Ali Naibi üç trilyonu silip atacak Kayserispor için, öyle bir babayiğit olacak ama madalyonun diğer yüzünde farklı farklı işler dönecek, bunu bilenlerde başkaldıracak bu sisteme ve yanlışların düzelmemesinin yani kendi bakış açılarında sonrada ne diyecek? istifamı noter kanalıyla veriyorum diyecek. İstifa etmek bir erdemdir, istifa etmek tek taraflı alınan bir karardır ve istifa ediyor ve geriye de almam diyor. Elbette  Kayserispor kalıcıdır, kimler geldi kimler geçti sayın Çamlı geçmişte de vardı, bugün var yarın yok belki ertesi gün olacak, Berna hanım 3 sene öncesine kadar ve 1 buçuk yıl 2 dönemlik bir sıradan bir yöneticiyken şu an koskoca bir şehrin gözbebeği takımın, gözbebeği başkanı. Bakın 27 puanımız var inşallah daha da iyi olur, hep birlikte Avrupa kupalarının muhabbetini veririz, 2 gün sonra Türkiye kupasının final muhabbetini veririz, bunlar konuşulacak ama yanlışları da konuşacağız,  her şey iyi giderken yanlışları söylemek en güzelidir yoksa her şey kötü giderken Kayserisporu küme düşmeyi oynarken, batağın ucundayken bunları söylesen neye faydası var, zaten iş işten geçmiş film bitmiş olur o döneme. Yöneticilere kimse mobbbing uygulamasın, orada farklı icraatlere girmek adına birilerini küstürmesin. Kayserispor hepimizin” dedi. Ferhat Yağmur ise TFF’nin Futbol takımlarının harcama limitlerinden bahsetti.
Yağmur, Kayserisporun harcama limitinin 98 Milyon 892 Bin 991 TL’den 123 Milyon 616 Bin TL’ye çıkarıldığını yüzde 25 gibi bir oranla artırıldığını söyledi.

Yağmur sözlerine şöyle devam etti: “Akşam saatlerinde haberi okuyunca, dedim ki bu sezon Kayserispor transfer limiti bugün itibariyle açıklandığı için bu yüzde 25 artırım bundan sonrası için geçerli olacak, yani şu demek oluyor, bu sezon Kayserispor’un transfer limiti 100 Milyon TL. Bu sezon 100 Milyonsa geçen sezon herhalde 80 Milyon ancadır, peki 2 buçuk sene oldu sayın Berna başkan, Başkan olalı, ilk geldiği zaman biraz daha elimizi bollaştırıyoruz 50 Milyonda oradan çıkaralım bence limit sezon başında dolmaya yakın olur ama 50 Milyonda orda limitimiz var desek 2 buçuk sezon için 230 Milyon TL Transfer limitimiz vardı bizim Kayserispor’un. Şimdi Berna başkandan önceki döneme gidelim yani efsane başkan  şöyle yaptı, böyle yaptı denilen Recep Mamur var ya, vefat eden. O dönem ne demiştik? Tabi hesabını soran var mı, yok mu onu bilemem onun hesabını o versin. Şimdi Recep Mamur 70 Milyon TL’yle bıraktım dedi mi? Dedi. Peki Erol Bedir ne dedi? 70 olur mu, 140 Milyon borç var dedi. Mamur 70’le bıraktım dedi, Bedir 140 Milyon Borçla aldım dedi. Şimdi Erol Bedir’de önce 230 Milyonla bıraktım dedi sonra denetçi raporları 230 Milyonla bıraktığı sabitlendi, yani Berna Gözbaşı Kayserispor kulübünü 230 Milyon borçla devraldı. Siz şimdi 230 Milyonla devraldınız, 2 buçuk yıl içinde de harcama limitiniz var, üst üste koydum dedim ki, 230 Milyon borcun var Erol Bedir ve Recep Mamur döneminden kalan 230 Milyon var, 230 da Federasyonun da kardeşim ancak bu kadar harcayabilirsin dediği rakam var, ikisini topladığında 460 Milyon TL yapıyor. Yani Kayserispor kulübünün Berna Gözbaşı başkan olduktan bu tarafa  kulübe kendisinin verdiği dahil hiçbir para girdisi olmazsa bugün borcu 460 Milyon TL olması gerekir mi? Gerekir" dedi.

Ferhat Yağmur Kayserispor'a gelen paraları da açıkladı.

Ferhat Yağmur: Hesap ortada. Peki kendi kendime oturdum düşündüm kulübe ne kadar gelir oldu? Berna başkanın 200 Milyon TL verdim açıklaması var, sonradan 20 milyon Euro dedi. Bu para daha da yükseliyor ama, 200 Milyonu baz alalım. 200 Milyon Berna başkan verdi, 2 buçuk yılda Federasyondan, yayıncı kuruluş dan, Türkiye kupasından vs. Kayserisporun kazancı 200 Milyon olmuştur herhalde, bu işi yapmış ve bilen insanlara sordum 2 buçuk yılda 200 Milyon gelir dediler, peki dedim. Doğan Alemdar transferinden 60 Milyon TL geldi, tahsil etti ya da etmedi, ya da belli bir kısmını aldı belli bir kısmını da alacak duruyor ama neticesinde alacakta bu kulübün mal varlığıdır, sermayesidir. Bendrio hendrikey’i 2 Milyon Euro’ya verdik, 20 Milyon TL yapıyor, Emre Demir’den 1 Milyon Euro olsa 15 Milyon, YUKATEL’den 2 Milyon, 150 Bin Euro TL’ye çevirince 30 Milyon yapıyor, Öksüt Madencilik’ten 25 Milyon deniliyor, Erciyes Anadolu Holding’den 2 buçuk yıllık sürede herhalde 20 Milyon gelmiştir, İpeksen’den 25 Milyon geldiği söyleniyor, Kayseri Şeker Fabrikasından 5 Milyon geldi, bunları alt alta koyduk 600 Milyon TL Yapıyor. Şimdi 600 Milyon TL girdi var, 460 Milyon TL eski borçla birlikte ödenmesi gereken para var. Peki buradan ne yapıyor 140 Milyon TL bugün Kayserispor artıda olması lazım. O 140 Milyonu da hani 30 Milyon TL’yi de bağışladım demişti ya Berna başkan, 140 Milyonu da buyrun başkanım sizin vermiş olduğunuz 200 Milyonun 30 Milyonu bağışladınız, 170 Milyon paranın 140 Milyonu denilse bugün Kayserispor kağıt üzerinde baktığımızda 30 Milyon borcu olması lazım ve bunların içerisinde, bu tabi resmi gelir, Belediyelerden her ay gelen bir para vardır mutlaka, Storeden para geldi mi? Yöneticilerden para geldi mi? Bankadan çekilen krediler vs. oda bu işin çabası. Şimdi 140 Milyon TL kasada olması gereken Berna başkanın kendi alması gereken şahsi parasını bir kenara bırakıyoruz, 140 Milyon TL bugün Kayserisporun parası olması gerekirken eminim ki bugün açıklasan 400 Milyon TL borç açıklarlar Berna başkanın dışında açıklanacak borç" dedi.

Kayserisporun Mali durumu ile ilgilide birileri çıkıp bilgi versin

Ferhat Yağmur sözlerine şöyle devam etti: Berna başkanın gayretleri var mı? Var, ona yok diyen bir kere Kayserispora da Berna başkana da haksızlık eder, nankörlük eder.  Evet Berna başkan para koydu mu? Koydu, ama bakın şunu söyleyeceğim transferlerde yapılan yanlışlıklar, verim alamadığımız transferler, bunları alt alta koyduğumuzda bunlarda çok ciddi rakamlar yapıyor. Kayserisporda şöyle bir gelenek başlamıştı Erol Bedir döneminde mali genel kurul ilk defa Erol Bedir döneminde yapılmıştı, Recep Mamur döneminde yoktu zaten yapmaya da gerek yoktu zaten bir yangında hesaplar yandığı için orada bir problem yok. Erol Bedir döneminde mali genel kurul yapıldı, bence Kayserisporunda mali genel kurul hatta olağanüstü genel kurula yönetimin yenilenmesi daha güçlü bir yönetim Berna başkanın başkanlığında, doğrusu da yakışanı da Berna Başkanın elbette devam etmesidir sonuçta emekleri var, tamam yanlışlar olabilir ama herkes yapıyor bu yanlışı. Ama çıkıp ta sürekli para veriyorum tamam parayı veren Berna başkan elbette  o verecek, ben mi vereceğim Kayserisporun da başkanı verecek, yönetimi yardımcı olacak herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek ama burada parayı vermenin dışında da mutlaka transferlere de dikkat edilmesi gerekir. Ama Kayserisporun Mali durumu ile ilgilide birileri çıkıp bilgi versin” dedi.