SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-01-2021 13:30   Güncelleme : 29-01-2021 13:30

Kayseri Şehir Hastanesi'nde Koronalı Cenaze Skandalı

Kayseri Şehir Hastanesi'nde Korona'dan ölen bir vatandaşın, tedbirsiz olarak yakınlarına teslim edilmesi büyük bir skandalı ortaya çıkarttı.

Kayseri Şehir Hastanesi'nde Koronalı Cenaze Skandalı

Kayseri Şehir Hastanesi'nde korona nedeniyle vefat eden bir vatandaşın cenazesinin, hiç bir tedbir ve önlem alınmadan teslim edilmesi tepki çekti. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı inceleme başlattı.

KORONA SKANDALI:
Geçtiğimiz günlerde Kayseri Şehir Hastanesi'ne Covid-19 tanısıyla tedavi altına alınan bir vatandaşın ölümüyle birlikte skandallar zinciri patlak verdi. Korona tedavisi olmak için Kayseri Şehir Hastanesi'ne yatırılan ve burada yaklaşık 4 günlük bir sürecin ardından 54 Yaşındaki Şenay Başkurt, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Koronalı olarak morga kaldırılan ve defin işlemleri için ailesine haber verilen Şenay Bokurt'un önce morgta, ardından da cenazenin teslimi sırasında korunaksız halde olması dikkat çekti. Hasta yakınlarına koronalı cenazeyi teslim etmeye çalışan Kayseri Şehir Hastanesi personelinin hareketi diğer cenaze yakınları tarafından tepki çekerken, hastane personelinin Koronalı da olsa cenazeyi bu şekilde teslim ettiklerini söylemesi akıllara durgunluk verdi.

FİLM GİBİ OLAY:
Koronalı bir cenazenin hiç bir tedbir ve önlem olmadan hem diğer cenazelerle aynı yerde tutulması, hem de cenazeyi teslim alacak aileye olduğu gibi verilmesi dikkatlerden kaçmazken, bu olaya sadece o an bile maruz kalan onlarca insanın olması ''Bu hastalık bu tedbirsizlikle nasıl bitecek. Bile bile lades'' yorumlarına neden oldu. 20 Ocak Çarşamba günü yaşanan olayda, koronalı cenazeyi vermeye çalıştıkları ailenin ''Bizim cenazemiz koronadan vefat etti. Bu cenazeyi taşımak ve yüklemek için özel bir önlem alınmıyor mu ? Bu cenaze için özel bir ekip yada cenaze aracı yok mu ?'' sorusuna ''cenazenizi kendiniz alıyor, kendiniz tabuta koyup, araca yüklüyorsunuz. Biz o işlerden sorumlu değiliz'' demeleri çevrede bekleyen başka cenaze yakınlarının da tepkisini çekti.

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATTI:
Hiç bir tedbir olmadan mecburen kendi cenazelerini alan ve korona riskiyle karşı karşıya kalan vatandaşlar tepkilerini Sağlık Bakanlığı'na iletirken, ALO 184 tarafından konuyla ilgili inceleme başlatıldığının bildirildiği bilgisine ulaşıldı.