GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2020 19:08   Güncelleme : 03-09-2020 00:02

Kayseri yüksek riskli iller arasında

Son dönemlerde artan Korona virüs vakaları nedeniyle sıkı tedbirler alınmaya devam edilirken, salgının karşısına geçmek adına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yeni tedbirleri ve uyarıları açıkladı. Sokağa çıkma yasağı var mı, yeni tedbirler neler, kısıtlama gelecek mi..

Kayseri yüksek riskli iller arasında

Tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını nedeniyle yeni tedbirler sıkı sıkıya alınırken, artan vakaların önüne geçmek adına Sağlık Bakanı açıklamalarda bulundu. 

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyada binlerce insanın hayatını yitirmesine neden olan Covid-19 salgını için tedbirler alınmaya devam ediyor. Kurban Bayramı sonrası yaşanan rehavet nedeniyle vaka sayıları oldukça arttı. Türkiye'de vaka sayılarının bin 500'ün üzerine çıkmasıyla karantina tedbirlerinin uygulanıp uygulanmayacağı herkes tarafından araştırılmaya başlandı. Okulların açılması ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Bilim Kurulunu işaret etmesi üzerine bütün öğrenci ve veliler Bakan Koca'nın yapacağı açıklamayı merak ediyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı, okullar açılacak mı, yeniden karantina günleri yaşanacak mı soruları tüm vatandaşlar tarafından merak edilirken, gözler Bakan Koca'nın yapacağı açıklamaya çevrildi. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın vaka artışları nedeniyle yaptığı açıklamadan satır başları işte şu şekilde:
Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul’da, Trakya’da ve Ege’de ciddi bir artış yok. Orta Anadolu’da ve Güney Anadolu’da ciddi bir artış var. Ankara, Mardin, Şanlıurfa ve Batman gibi illerimizde hızlı artışa bağlı hastane sıkıntısı yaşandı. Hızlı müdahale ile sıkıntılar aşıldı. Diyarbakır gibi bazı illerde çalışmalar sürmektedir.
* Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat oranında geçmiş durumda. Dolayısıyla bu anlamdaki tedbirleri Ankara’da daha yoğunlaştıran yaklaşım ve çaba içindeyiz. Bu anlamda birtakım tedbirler alınmaya başlandı. 
* Şu an sokağa çıkma ve benzeri durum gündemimizde yok. Önemli olan tedbirlere uyum noktasında herkesin gayret ve çaba içerisinde olmasını sağlamak.
* Bazı illerimizde bu durumun daha belirgin olduğunu görüyoruz. Kayseri, Konya gibi illerimizde artış olduğunu, Konya’nın biraz daha stabil hale geldiğini söyleyebiliriz.
* Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Sivas, Kayseri halen yüksek riskli illerimiz arasında. Hasta sayısını Gaziantep'te yüzde 52, Şanlıurfa'da yüzde 59, Diyarbakır'da yüzde 49, Mardin'de yüzde 61 aşağı çekmeyi başardık. HES kodu başarıyla devam ediyor. 
* Türkiye'de son 24 saatte 1596 kişiye yeni tip koronavirüs (COVID-19) tanısı konuldu, 45 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 273 bin 301, can kaybı 6 bin 462 oldu.